Wody okolic Zieleńca i historyczne uzdrowisko

Przyjeżdżając na urlop do Kotliny Kłodzkiej, warto wpaść do Dusznik-Zdroju, a zwłaszcza do jednej z jej dzielnic – Zieleńca. Jest to dawna samodzielna wieś, która była przez wiele lat najwyżej położoną osadą w Sudetach. Od wielu lat jest to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów o każdej porze roku. Działa tutaj także jeden z największych w Polsce ośrodków narciarskich.

Na miejscu czeka na nas dobrze rozbudowana baza noclegowa , na którą składają się liczne hotele i ośrodki wczasowe, ale także mniejsze pensjonaty i prywatne kwatery. Warto zarezerwować je wcześniej za pomocą serwisów noclegowych (na przykład Meteora), oferujących kwatery w odpowiednim dla nas obiekcie.

Będąc w tych stronach, polecamy zwiedzić także pozostałe części Dusznik-Zdroju, ważnego i lubianego uzdrowiska Kotliny Kłodzkiej. Przy ulicy Zdrojowej, znajduje się piękny Park Zdrojowy, w którym rosną liczne buki i kasztanowce. Żyją tutaj również przeróżne gatunki ptaków oraz wiewiórki, które można często uchwycić na zdjęciach. Pobyt w skwerze uprzyjemniają liczne ławki i mała architektura. Pijalnia Wód Zdrojowych oraz muszla koncertowa również zachwycą nasze oczy. Dużą atrakcją jest tak samo Kolorowa Fontanna. Powstała ona przed 1905 rokiem i już wtedy była nie lada atrakcją. Obecnie, w sezonie letnim, odbywają się w tym miejscu świetlne pokazy, połączone z muzycznym podkładem. Jest to niewątpliwie duża frajda dla wszystkich odwiedzających.

Pijalnia Wód Mineralnych to również ciekawy obiekt. Powstał on w I połowie XIX stulecia, wraz z innymi zabudowaniami uzdrowiska. Budynek zachwyca nie tylko architekturą, ale także wystrojem. We wnętrzach zgromadzono mnóstwo egzotycznych roślin, m. in. palm i fikusów. Na miejscu można zakupić liczne wody lecznicze. Niedaleko znajduje się również Pieniawa Chopina – jest to ośmiokątny, oszklony budynek, w którym znajdują się elementy wypompowujące to ujęcie wody mineralnej.

Spacerując po Parku Zdrojowym zapewne zwrócimy też uwagę na drewniane mosty z altanami, które łączą dwa brzegi Bystrej Dusznickiej. Są one wykonane w ciekawym stylu i dają cień oraz umożliwiają obserwację płynącego poniżej potoku. Powstały stosunkowo niedawno, w czasie rewitalizacji tego terenu.

Przechadzając się po okolicach zobaczymy jeszcze wiele ciekawych obiektów, na co powinniśmy zarezerwować sobie trochę czasu. A przecież to tylko jedna z atrakcji w tych stronach. Dlatego na urlop w Zieleńcu i Dusznikach-Zdroju warto przyjechać na dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *