Tajemnica centrum Rabki-Zdroju

Rabka-Zdrój jest miastem nietypowym, bo choć prawa miejskie otrzymała ponad pół wieku temu to nie posiada tradycyjnego rynku. Co prawda w Rabce znajduje się ulica pod nazwą Rynek, ale słowo to użyte jest w innym celu niż moglibyśmy przypuszczać. Zdecydowana większość miast posiada prostokątny plac, który pełni centralną rolę. To tam organizuje się większość imprez kulturalnych, tam też znajdują się siedziby władz. Można by powiedzieć, że rynek jest wizytówką miasta. W Rabce jest zupełnie inaczej, rynek pełni rolę tylko i wyłącznie placu handlowego, który zapełnia się kupcami w każdy poniedziałek.

Powstaje więc pytanie: gdzie jest centrum Rabki-Zdroju? Pytanie jest niebanalne. Jako mieszkaniec tego urokliwego miasta często słyszę je z ust turystów. Po głębokich przemyśleniach i wielu rozmowach mogę wreszcie udzielić odpowiedzi na to pytanie. Centrum Rabki znajduje się w Parku Zdrojowym.

Łatwo to uzasadnić. Po pierwsze, to właśnie w parku i okolicy pojawia się najwięcej turystów, a co za tym idzie najwięcej się tam właśnie dzieje. Sam park dostarcza wielu atrakcji zarówno dzieciom jak i osobom starszym. Odbywają się tam imprezy kulturalne na przykład wakacyjne wieczorki taneczne oraz różne koncerty. Jednak chciałbym zwrócić uwagę również na inną rzecz, którą można traktować jako uzasadnienie centralnej roli parku.

Wokół parku prowadzonych jest najwięcej inwestycji, zarówno przez gminę oraz przez sektor prywatny. Jest tutaj największe zagęszczenie kawiarni, restauracji, parkingów i tym podobnych. Można stwierdzić, że jest to cecha charakterystyczna klasycznych rynków, jeśli spojrzymy na przykład na Krakowski Rynek to zobaczymy dokładnie to samo, ale oczywiście w innej skali.

Wokół Parku Zdrojowego rozwija się również baza noclegowa. Pojawiają się tam nowoczesne obiekty, które zastępują stare po-sanatoryjne obiekty. Wiekowe pensjonaty otrzymują swój własny, unikalny charakter, który doskonale komponuje się z wizerunkiem miasta. Oferowane obecnie noclegi różnią się znacznie standardem znanym z przeszłości. Znajdziemy wiele klimatycznych miejsc noclegowych, co pozytywnie wpływa na wizerunek miasta i przyciąga więcej turystów. Nie da się bowiem ukryć, że inwestowanie tylko w obiekty sanatoryjno – medyczne nie przyniesie wielkiej korzyści miastu, a dzieci w sanatoriach nie przyniosą miastu tyle zysku, co typowi wczasowicze. Widać więc, że Park Zdrojowy i jego okolice stały się centralnym punktem miasta, który buduje jego wizerunek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *