Spacer po radomskim parku

Radom to przede wszystkim mnogość zabytków. Jednak nie tylko. Kiedy już zwiedzimy wszystkie zamki, kościoły i obiekty dzieła architektonicznego, to co nam pozostaje? Wystarczy założyć płaszcz i wyjść na spacer. Gdzie? Może do parku? Czy Radom ma klimatyczny i kojący zmęczenie park? Oczywiście, mamy tu kilka takich miejsc.

Jednym z najbardziej zwracających uwagę jest park Tadeusza Kościuszki, który powstał pod koniec XIX wieku. Wcześniej nosił on miano Nowego Ogrodu. Później nazywano go Ogrodem Saskim. W swoich stylistycznych założeniach miało być to miejsce wzorowane na angielskie parki – zachowanie symetryczności i prostoty. Miał on zajmować teren prawie 8 hektarów. Park jest otoczony krzewami i drzewami, a na środku znajduje się sztucznie uformowana skarpa, gdzie są ruiny zamkowej wieży – najbardziej romantyczne miejsce w parku, a może nawet w całym mieście. Kilkadziesiąt lat temu wieża została zburzona, a krzewy, które otaczały park zlikwidowane. Na głównej alei znajduje się podobizna Fryderyka Chopina, a dokładnie naprzeciwko jest mała arena koncertowa. Od strony południowej mamy altankę, która była pierwszym takim obiektem w mieście. Wspomniana arena koncertowa została zniszczona wskutek pożaru w latach osiemdziesiątych. Kiedy wchodzimy do parku naszym oczom ukazuje się płyta ustawiona ku pamięci Insurekcji kościuszkowskiej. Na początku XX wieku parkowi nadano nazwę na cześć Tadeusza Kościuszki. Zostały „zaaplikowane” podstawowe gatunki drzew – kasztanowce, sosny i dęby oraz lipy. Kilka lat temu park przeszedł odnowienie. Przede wszystkim zrobiono porządek z roślinnością. Nadano miejscu kształt oraz wycięto niepotrzebny nadmiar drzew i krzewów. Odnowiono i zasiano nowe świeże trawniki. Odnowiono również alejki oraz zmieniono oświetlenie. To miejsce wzbudza bardzo pozytywne wrażenia estetyczne. Jest to dobre miejsce na odpoczynek po szybkim i intensywnym zwiedzaniu zabytków Radomia.

Radom jako miejsce wypoczynku na pewno nikogo nie rozczaruje. Szeroki wachlarz miejsc noclegowych sprawia, że każdy znajdzie tu odpowiednie dla siebie miejsce do spania.  Radom zaprasza i oferuje liczne hotele, hostele, pensjonaty czy kwatery prywatne. Rezerwacji miejsc noclegowych można dokonać przez internet. W wyszukiwarkę wystarczy wpisać hasło: „noclegi Radom rezerwacje”, a otrzymamy wiele ofert miejsc do spania. Każdy turysta z pewnością znajdzie tu odpowiednie dla siebie noclegi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *