Łódź i jej początki

Wojewódzkie miasto jakim jest Łódź, które ma ponad 700 tysięcy mieszkańców na początku swojej historii było zwykłą wsią. Trudno w to uwierzyć, zwłaszcza obserwując rozwiniętą aglomerację z bardzo dużą ilością centrów handlowych, łódzkich hotelów i miejsc do noclegu oraz zaawansowanym rozwojem gospodarczym i usługowym. Jakie więc były początki tego „giganta”?

Jak już wspomniano Łódź była kiedyś wioską, która znajdowała się na ziemiach łęczyńskich. Stała się miasteczkiem dopiero w XVII wieku, kiedy to zaczęła się rozwijać rolniczo. W tym czasie rozwijało się tam intensywnie rzemiosło i handel. Miasto rozwijało się intensywnie, ale spokojnie. Kres świetności i dynamicznego rozwoju przyniosły najazdy Szwedów. Doprowadziło to do częściowego zniszczenia najważniejszych ośrodków handlowych oraz rzemieślniczych, a także zmniejszenia liczby ludności. Pod koniec XVIII wieku miasto liczyło niecałe 300 mieszkańców.
Pod koniec XVIII wieku wskutek rozbiorów Łódź znalazł się pod panowaniem Prus. Wskutek zmniejszania się liczby ludności władze planowały odebrać prawa miejskie temu miejscu, jednak nie doszło do tego i Łódź po jakimś czasie stała się częścią Księstwa Warszawskiego, aby na początku XIX wieku zostać włączona do Królestwa Polskiego.
Na początku lat 30 XIX wieku liczba ludności miasteczka wzrosła do prawie 1000 mieszkańców, a to z kolei sprawiło, że miasto zostało zurbanizowane i zaczęto wprowadzać tutaj typowo przemysłowe inwestycje. To spowodowało przyjazd sporej ilości inwestorów za zachodu, głównie z Niemiec.
Społeczne oczekiwanie zostało przełamane powstaniem sukienniczej osady, czyli nowej części miasta. Znajdował się tam duży rynek z bardzo dobrze rozplanowanym dojazdem. To sprawiło, że powstała fabryczna dzielnica miasta Łódź, która składała się z 5 miejsc.
W wieku XX Łódź stała się również miejscem kulturalnym. W latach pięćdziesiątych powstała tu wytwórnia filmów i szkoła muzyczna oraz teatralna. Od końca II wojna aż do upadku komunizmu w mieście zmodernizowano prawie sto pięćdziesiąt zakładów przemysłowych. Intensywnie zaczął się rozwijać przemysł farmaceutyczne oraz tkaninowy. To właśnie w Łodzi miała początek znana na cała Polskę firma szyjąca koszule Wólczanka. W mieście tym istnieje również wojskowa akademia wojskowa. Obecnie liczba ludności tego miasta to prawie osiemset tysięcy mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *