Kraina Wielkich Jezior Mazurskich – Mikołajki

Mazury to jedna z najbardziej znanych części Polski, które każdy przynajmniej raz w roku powinien odwiedzić. Słyną one ze wspaniałych jezior, w których można pływać, łowić ryby czy wypływać statkami i kajakami. Jest wiele ciekawych miejsc, ale jeśli ktoś chciałby pojechać do miasta o charakterze typowo turystycznym, to powinien się wybrać do Mikołajek – nieoficjalnej stolicy Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Leżą one nad dwoma jeziorami: Tałty i Mikołajskim.

W miejscowości jest wiele do zwiedzania – Muzeum Reformacji Polskiej, czy Klasycystyczny Kościół ewangelicko-augsburski. Poza tym, można też spędzić czas na wiele innych sposobów. Miłośnicy sportów wodnych, mogą popływać kajakami czy pojeździć motorówką. Dzieci mogą do woli bawić się w akwenie, pod bacznym okiem ratowników wodnych. Po zbiornikach mazurskich kursuje też wiele statków wycieczkowych, z których można podziwiać przepiękne widoki okolicznych pejzaży.

Kilka słów o historii…

Nazwa miejscowości pochodzi od patrona kościoła św. Mikołaja. W miejscu Mikołajek znajdowała się staropruska osada. Pierwsze informacje o miejscowości pochodzą z 1444 roku. W Mikołajkach w połowie XV w. przy moście były dwie karczmy. Przywileje dla niej zostały ponownie aktywowane w 1516 r. Byli oni zobowiązani do transportu krzyżackich szat i żywności (każdy wozem dwukonnym) do Rynu i z powrotem. Krzyżacy w Mikołajkach posiadali monopol na połów ryb, które eksportowali. Posiadali oni także wpływy z myta od każdego korzystającego z mostu, znajdującego się na przesmyku między jeziorami.

O noclegach…

Noclegi w Mikołajkach są całkiem nieźle zróżnicowane (). Poza dużymi i efektownymi hotelami znajdującymi się w samym centrum miasta, turyści do wyboru mają też małe pensjonaty, w których ceny są zdecydowanie niższe. Ponadto, na obrzeżach, znajduje się kilka pól kempingowych i namiotowych do spania, co jest dobrą okazją dla miłośników natury w czystej postaci. Istnieje tu również możliwość wynajęcia sobie kwatery prywatnej, których w jego okolicach jest bardzo dużo. Takie propozycje spania są stosunkowo tanie, dlatego też cieszą się sporym zainteresowaniem turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *