Kościół św. Piotra i Pawła w Wiśle

Wisła nazywana jest często perłą Beskidów i uczciwie trzeba przyznać, że nie ma w tym wyrażeniu, ani trochę przesady. Wisła jest przepięknie zlokalizowanym, wśród górskich pasm miastem, o bogatej historii i doskonałej infrastrukturze turystyczno-wypoczynkowej. W Wiśle każdy gość znajdzie dla siebie wiele atrakcji, a także świetne zaplecze gastronomiczne i noclegowe. Usługi noclegowe w mieście Małysza () to wygodne pokoje, o zróżnicowanym standardzie i adekwatnej do niego cenie. Restauracje i karczmy serwują natomiast pyszne, często regionalne dania, które na długo zostaną w pamięci, nie tylko smakoszy. Ale trzeba pamiętać, że Wisła to miasto, gdzie znajdziemy wiele pięknych i ciekawych architektonicznie budynków.

Jednym z wartych obejrzenia budynków w Wiśle, jest kościół ewangelicko-augsburski, św. Piotra i Pawła. Kościół zlokalizowany jest przy ul. 1 Maja 49. Został on wybudowany w latach 1833-1838. Projekt wykonał Edward Koerber. W pierwszej fazie budowy kościół był klasycystyczną halą o trzech nawach. Nie posiadała ani wieży, ani dzwonów. Dopiero w latach 1861-1863 dobudowano trójpiętrową wieżę.

Świątynia jest typowo protestancką budowlą i jako taką charakteryzują ją dwukondygnacyjne empory w nawach bocznych. Wnętrze, urządzone jest bardzo skromnie, uwagę przykuwa ołtarz z witrażem oraz ambona. Witraż w części ołtarzowej to dzieło z roku 1932 wykonane przez Krakowski Zakład Witraży, na podstawie projektu Adama Ciompy. Witraż przedstawia dwóch apostołów – Piotra i Pawła. Jest to świetny przykład sztuki młodopolskiej.

W niemal całkowicie białym wnętrzu warto zauważyć piękne złocenia przy motywach ornamentowych oraz błękitne tło w kasetonach. Te dyskretne akcenty kolorystyczne zostały wprowadzone w latach 70. ubiegłego wieku, z inicjatywy ówczesnego konserwatora kościoła – Ignacego Płazaka. W kościele co niedzielę odbywają się nabożeństw o godzinie 8.45 i 11.00.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *