Góry Stołowe i Kudowa-Zdrój

Sudety to rejon mało doceniany, a kryjący w sobie wiele tajemnic. Warto odwiedzić chociażby pasmo Gór Stołowych (informacje) i przylegające do niego miejscowości jak choćby Kudowę-Zdrój. To uzdrowisko znane ze swoich wód mineralnych. Znajdują się tu lecznicze źródła, liczne sanatoria, niezwykłe muzea, jak Muzeum Rzemiosła, Muzeum Zabawek, Szlak Ginących Zawodów, Muzeum Minerałów, zabytkowe budynki czy inne atrakcje. Jest też baza noclegowa złożona z hoteli, pensjonatów, pokoi gościnnych, domków (noclegi – informacje).

Kudowa-Zdrój sąsiaduje z innymi ciekawymi miejscowościami, a zaledwie 150 km dzieli ją od stolicy Czech. W tej części Sudetów koniecznie trzeba zobaczyć unikatowe miejsca, związane z ukształtowaniem się terenu. Rezerwat Błędne Składy to stworzony przez naturę labirynt, wyrzeźbiony z górnokredowych piaskowców. Skały wysokie są przeważnie na 6-8 metrów, a przejścia między nimi bywają dosyć wąskie. Innym ciekawym miejscem jest Szczeliniec Wielki. Na szczyt, gdzie znajduje się schronisko i punkt widokowy, prowadzi droga ułożona z 665 schodów. Podczas wyprawy mijamy niezwykle ukształtowane przez erozję formacje skalne, przypominające postaci, zwierzęta, przedmioty czy stworzenia z ludowych podań. Warto wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem, aby poznać związane z nimi przepiękne legendy. W jednym z wąwozów Szczelińca – Piekiełku – kręcone były zdjęcia do filmu „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”. Inne niezwykłe miejsca to m. in. droga zwana Szosą Stu Zakrętów, skalne grzyby niedaleko Polanicy-Zdroju czy Białe Ściany.

W okolicy znajduje się także sanktuarium w Wambierzycach i Duszniki-Zdrój z Dworkiem Chopina i Muzeum Papiernictwa. Zwiedzać ten region możemy wyruszając jedną z wielu oznakowanych tras – pieszych oraz rowerowych. Sama Kudowa-Zdrój kryje wiele niesamowitych miejsc stworzonych ręką człowieka, równie intrygujących co te naturalne. Znajdziemy tu także Kaplicę Czaszek i skansen Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego czy drewnianą ruchomą szopkę. Warto też pospacerować po parku zdrojowym z piękną architekturą oraz ciekawymi, także egzotycznymi, gatunkami roślin. Park położony jest w centralnej części miasteczka, otacza go piękna architektura wybudowanych w początkach XX wieku sanatoriów i domów wczasowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *