Ełk – zabytki i walory przyrodnicze Mazur

Mazury to wciąż popularny kierunek wakacyjny wielu turystów i wczasowiczów. Nic dziwnego, gdyż region jest naprawdę malowniczy i pozwala solidnie odpocząć wśród niewątpliwych walorów przyrodniczych. Jednym z ciekawszych mazurskich miast jest niewątpliwie Ełk. Oprócz pięknych krajobrazów czeka tutaj na nas masa zabytków oraz wiele atrakcji kulturowych.

Ełk jest położony w województwie warmińsko-mazurskim na Pojezierzu Ełckim, które zalicza się do Pojezierza Mazurskiego. Niemałą atrakcją są z pewnością liczne jeziora: Ełckie, Sunowo, Selmęt Mały i Szyba oraz rzeka Ełk. Ełk należy do obszaru Zielonych Płuc Polski. Puszcza Borecka to niezwykle atrakcyjne miejsce pod względem przyrodniczym i nie tylko. Porośnięte lasem pagórki, liczne rzeczki i strumyki oraz wiele leśnych ścieżek stwarza doskonałe warunki do aktywnego poznawania tutejszych walorów przyrodniczych. Z pewnością warto udać się na wycieczkę pieszą, rowerową, a nawet wodną, aby zasmakować nieco niesamowitej atmosfery tego miejsca oraz móc podziwiać naturalne zbiorowiska roślinne.

Niezwykłą zaletą Puszczy jest również obecność różnych zwierząt. Największą atrakcję stanowią bez wątpienia żubry, jednak możemy tutaj spotkać także sarenki, jelenie oraz dziki. Żubry zwykle nie mają ochoty na bliski kontakt z ludźmi. Aby umożliwić turystom nieco bliższe poznanie tych zwierząt stworzono specjalne zagrody, gdzie możemy je podziwiać.

Jakie ciekawe miejsca oraz zabytki pokaże nam Ełk? Z pewnością warto odwiedzić zabudowania zamku krzyżackiego, położonego na wyspie Jeziora Ełckiego. Niesamowita lokalizacja, ciekawa i burzliwa historia zamku z pewnością zainteresują nie tylko miłośników faktów historycznych. Kolejnym wartym uwagi zabytkiem jest Ełcka Kolej Wąskotorowa. Być może jest to pierwszy i ostatni raz, kiedy możemy udać się taką kolejką w podróż. W Polsce jest bardzo niewiele miejsc, które to umożliwiają. Dlatego korzystajmy z uroków tej niezwykłej wycieczki.

Zanim jednak wsiądziemy do nie byle jakiego pociągu, poznajmy nieco historii w muzeum, które mieści się w budynku dawnej stacji. W Ełku na uwagę zasługują także: wieża ciśnień, kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, katedra św. Wojciecha Biskupa i Męczennika, parowozownia, kamienice i domy mieszkalne z XIX wieku. Komfort podczas pobytu zapewni nam rozbudowana baza noclegowa []. Z pewnością poznamy tutaj niesamowity i przyjazny klimat miasta. Jakie noclegi Ełk może nam zaproponować? Być może wybierzemy jeden z przytulnych hoteli lub pensjonatów albo ośrodek wypoczynkowy w malowniczej okolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *